När någon vi älskar dör beter vi oss sällan som förväntat.
– Alla är vi olika och så även i sorg och kris. Det finns ingen kvinnlig eller manlig sorg, inget för lite sörjande eller för mycket sörjande, säger Mikael Westrell, legitimerad psykoterapeut och vd för BrolinWestrell AB, ett konsultföretag som arbetar med krishantering och ledarskap/organisationsutveckling.
Mikael Westrell har lång erfarenhet från både HIV-vården och kris- och katastrofarbete under bland annat tsunamin. Han menar att om vi kan undvika att moralisera och värdera andras sorg hjälper vi den sörjande mycket.
– Vi pratar inte längre om att sorgen har olika faser. Däremot kan sorgen kännas annorlunda under olika perioder. Under vissa perioder dominerar det emotionella och i vissa stunder det praktiska. Det är därför medlemmar i en familj kan sörja på olika sätt under samma sorgearbete, säger Mikael.
Mikael förklarar också att kroppen inte kan vara i sorg och smärta hela tiden. Ibland orkar man inte medvetandegöra till exempel ens mammas död. Det blir för smärtsamt och tungt.
– Vi såg det tydligt när vi satt på planet hem från tsunamin 2004. Ena stunden kunde ett litet barn, som hade förlorat båda sina föräldrar, gråta förtvivlat och andra stunden skratta, leka och stoja. Barnet reglerade sorgen på egen hand. Vuxna reagerar och agerar på liknande sätt.
Att meddela ett tungt besked
Att få ett dödsbud vänder upp och ner på tillvaron. Men även att lämna ett dödsbud är svårt och något man gruvar sig för. Ett generellt tips är att utgå från sig själv, menar Mikael.
– Vänd på tanken och fundera på hur du vill bli informerad. Det kan kännas tryggare att tänka på sig själv som referensram.
Om du behöver lämna ett dödsbesked över telefon finns det några saker att tänka på.
– Välj tidpunkt och omständighet. Finns det andra i närheten som personen kan prata med. Om personen är på jobbet kanske du inte ska ringa mitt på dagen. Eller om du vet att personen står och väntar på ett tåg kan du vänta ett par timmar. Självklart ska man meddela ett dödsfall så snart som möjligt, men ibland är det bättre att avvakta.