Hoppa till sökfunktionen Hoppa till innehållet

Du behöver använda en annan webbläsare. För att kunna använda våra internettjänster kan du istället använda någon av de här webbläsarna: Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge eller Mozilla Firefox.

Läs mer om rekommenderade webbläsare

 

Gröna näringar inom SEB – erbjudande till dig inom lantbruk, skogsbruk och hästnäring

För att få din verksamhet att utvecklas vet vi att du behöver mer än traditionella banktjänster. Med vår helhetslösning får du tillgång till experter, värdefulla nätverk och en personlig kontakt som förstår dina speciella utmaningar.

Alla fördelar på ett ställe

  • Tillgång till specialister med lång erfarenhet av både ekonomi och de gröna näringarna
  • Attraktiva finansieringslösningar som underlättar allt från investeringar till generationsskifte
  • Tillgång till värdefulla nätverk genom bland annat Private Banking för entreprenörer

Aktuella räntor

Skogskonto
0,80 % (2022-04-01)
Skogslikvidkonto
0,80 % (2022-04-01)
Skogsskadekonto
0,80 % (2022-04-01)

­­Fler aktuella räntor

Ring upp mig

Lämna dina uppgifter så ringer vi upp dig.

Datum för kommande livesändningar

  • 17 nov


Träffa oss i sommar

Under sommaren kommer vi att finnas på följande platser:

  • 2 - 4 juni Elmia Woods
  • 21 juni Slätte Ekodag
  • 29 - 30 juni Borgeby Fältdagar
  • 6 - 7 juli Nrunnby Lantbruksdagar
  • 19 - 20 aug Mittia Gårds & Skogsmässa

Vill du ta del av eventen för Gröna näringar

Anmäl dig med namn och e-postadress så kommer du få inbjudningar till framtida event inom Gröna näringar

Anmäl dig här

Sändningar från 2022

5 maj 2022
Hur hittar jag drömgården och min drömhäst?

7 april 2022
Inför årets deklaration

31 mars 2022
Med passion som drivkraft

10 mars 2022
Den svenska skogen är en enorm resurs

2 februari 2022
Förväntningarna på spannmålsmarknaden 2022

Sändningar från 2021

15 december 2021
Investeringar i lantbruket

25 november 2021
Hyggesfritt skogsbruk

27 oktober 2021
SEB Talks – Innovationskraften inom svenskt lantbruk

6 oktober 2021
Fastighet och virkesmarknaden för skog

1 september 2021
Vad gör den biologiska mångfalden för skogen

19 maj 2021
Är skogen Sveriges största innovationsmaskin?

14 april 2021
Deklaration och skattenyheter för jord- och skogsägare

10 mars 2021
EU:s nya Jordbruksreform och Green Deal

10 februari 2021
Klimatanpassad skogsskötsel

27 januari 2021
Lönsamheten i svenskt lantbruk

13 januari 2021
Loket i skogen – svensk skogsindustri

Sändningar från 2020

3 december 2020
Ekonomisk avkastning från skogsfastigheter

4 november 2020
Marknaden för virke och skogsfastigheter

8 oktober 2020
Att äga och förvalta skog på distans

3 september 2020
Köp och tilläggsköp av skogsfastigheter

Kontaktpersoner

Gröna näringar inom SEB


SEB Skog och lantbruk                                                                                                                   


Joakim Larsson
Segmentsansvarig
070-739 10 87
joakim.larsson@seb.se

Anders Lindblom
Support / analys
073-098 78 88
anders.lindblom@seb.se

Distrikten

Mats Axelsson 
Distrikt Stockholm City
070-762 10 60
mats.axelsson@seb.se

Jörgen Eriksson 
Distrikt Norr
073-096 67 63
jorgen.eriksson@seb.se

Peter Dahlblom 
Distrikt Mellersta / Sörmland / Mälardalen
070-767 69 42
peter.dahlblom@seb.se

Andreas Karlén 
Distrikt Öst – lantbruk
070-739 11 28
andreas.karlen@seb.se

Jens Rinaldo
Distrikt Öst – skog
070-739 26 54
jens.rinaldo@seb.se

Gustav Grahn
Distrikt Öst – Värnamo
070-739 39 27
gustav.grahn@seb.se

Maria Lindahl Gerleman
Distrikt Öst – Vetlanda
0704 - 62 20 47
maria.lindahl@seb.se

Camilla Ohlsson
Distrikt Mellersta – Dalsland / Värmland
070-749 91 65
camilla.ohlsson@seb.se

Johan Fredin 
Distrikt Väst – Göteborg
070-562 18 26
johan.fredin@seb.se

Anna Furusköld
Distrikt Väst – Lidköping
070-763 56 05
anna.furuskold@seb.se

Susanne Wiman 
Distrikt Väst – Halland
070-777 66 14
susanne.wiman@seb.se

Caroline Alwén
Distrikt Syd – Samordningsansvarig Ystad
070-763 59 06
caroline.alwen@seb.se

Anders Persson 
Distrikt Syd – Nordvästra Skåne
070-462 22 92
anders.x.persson@seb.se

Björn Attervall
Distrikt Syd – Sydvästra Skåne
070-739 19 14
bjorn.attervall@seb.se

Christine Andersson
Distrikt Syd – Sydöstra Skåne
070-739 40 06
christine.andersson@seb.se

Jörgen Agerbjer
Distrikt Syd – Kristianstad
070-247 14 76
jorgen.agerbjer@seb.se

Customer service