Hoppa till sökfunktionen Hoppa till innehållet

Du behöver använda en annan webbläsare. För att kunna använda våra internettjänster kan du istället använda någon av de här webbläsarna: Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge eller Mozilla Firefox.

Läs mer om rekommenderade webbläsare

 

Gröna näringar – banktjänster för lantbruk, skogsbruk och hästnäring
  • Tillgång till specialister med omfattande branschkunskap
  • Konkurrenskraftig finansiering av allt från drömgården till maskiner och fordon
  • Säkerställ att du kan fortsätta med din verksamhet och bo kvar så länge du själv önskar
  • Tillgång till specialister med omfattande branschkunskap
  • Konkurrenskraftig finansiering av allt från drömgården till maskiner och fordon
  • Säkerställ att du kan fortsätta med din verksamhet och bo kvar så länge du själv önskar

Gemensamt för alla våra kunder inom skogsbruk, lantbruk och hästnäring är att deras behov skiljer sig åt. Vi erbjuder dig en helhetslösning med banktjänster och råd anpassade för just din verksamhet och vardag.

Aktuella räntor

Skogskonto
0,80 % (2022-04-01)
Skogslikvidkonto
0,80 % (2022-04-01)
Skogsskadekonto
0,80 % (2022-04-01)

­­Fler aktuella räntor

Våra rådgivare är redo för dina frågor

Lämna dina uppgifter så ringer vi upp dig.

Live-sändningar

  • 29 september, 8.15–8.50, Valutgångens effekter på skogen och lantbruket i Sverige
  • 18 oktober ” Hur optimerar och framtids-säkrar vi ägarskiftet?”
  • 16 november på tema häst
  • 8 december på tema skog

Vill du ta del av eventen för Gröna näringar

Anmäl dig med namn och e-postadress så kommer du få inbjudningar till framtida event inom Gröna näringar

Anmäl dig till inbjudningslistan

Kontaktpersoner för Gröna näringar inom SEB

Joakim Larsson

Segmentsansvarig för skog och lantbruk
070-739 10 87
joakim.larsson@seb.se

Anders Lindblom

Support / analys
073-098 78 88
anders.lindblom@seb.se

Kontakter i distrikten

Mats Axelsson 

Private Wealth Management/ Family Office
070-762 10 60
mats.axelsson@seb.se

Jörgen Eriksson 

Distrikt Norr
073-096 67 63
jorgen.eriksson@seb.se

Peter Dahlblom 

Distrikt Mellersta / Sörmland / Mälardalen
070-767 69 42
peter.dahlblom@seb.se

Jens Rinaldo

Distrikt Öst – skog
070-739 26 54
jens.rinaldo@seb.se

Gustav Grahn

Distrikt Öst – Värnamo
070-739 39 27
gustav.grahn@seb.se

Maria Lindahl Gerleman

Distrikt Öst – Vetlanda
0704 - 62 20 47
maria.lindahl@seb.se

Camilla Ohlsson

Distrikt Mellersta – Dalsland / Värmland
070-749 91 65
camilla.ohlsson@seb.se

Anna Furusköld

Distrikt Väst – Lidköping
070-763 56 05
anna.furuskold@seb.se

Susanne Wiman 

Distrikt Väst – Halland
070-777 66 14
susanne.wiman@seb.se

Caroline Alwén

Distrikt Syd – Samordningsansvarig Ystad
070-763 59 06
caroline.alwen@seb.se

Anders Persson 

Distrikt Syd – Nordvästra Skåne
070-462 22 92
anders.x.persson@seb.se

Björn Attervall

Distrikt Syd – Sydvästra Skåne
070-739 19 14
bjorn.attervall@seb.se

Christine Andersson

Distrikt Syd – Sydöstra Skåne
070-739 40 06
christine.andersson@seb.se

Jörgen Agerbjer

Distrikt Syd – Kristianstad
070-247 14 76
jorgen.agerbjer@seb.se

Linda Brodén

Distrikt Väst – Lidköping
070-763 56 09
linda.broden@seb.se

Petter Larsson

Distrikt Öst – Jönköping
070-763 57 34
petter.larsson@seb.se

Gustaf Johansson

Distrikt Syd – Ystad
070-739 25 54
gustaf.johansson@seb.se

Matts Ola Anselmsson

Distrikt Syd – Ystad
070-739 25 62
matts-ola.anselmsson@seb.se

Customer service