Hoppa till sökfunktionen Hoppa till innehållet

Skogsskadekonto

Skogsskadekontot fungerar som inkomstutjämning för dig som är enskild näringsidkare och driver skogsbruk i Sverige eller inom EES. Genom insättning på skogsskadekonto kan oregelbundna inkomster från skog som måste avverkas i förtid på grund av skador (bränder, stormar med mera) jämnas ut mellan olika år. Du får göra avdrag för den del av inkomsten som sätts in på skogsskadekonto och får därigenom uppskov med beskattningen så länge pengarna står kvar på kontot. Istället skattar du för pengarna när du tar ut beloppet. Det uttagna beloppet ska då tas upp som inkomst av näringsverksamhet. Den årliga räntan från skogsskadekontot beskattas med en definitiv källskatt om 15 procent.

Pengarna får stå inne upp till 20 år på skogsskadekontot till skillnad från skogskonto där pengarna får stå inne högst 10 år.

Du behöver styrka skogsskadorna med ett intyg från skogsstyrelsen. Detta intyg ska du sedan bifoga deklarationen. Tänk på att du även kan räkna försäkringsersättningen för skogsskadorna som virkeslikvid i detta sammanhang.

Vilka är fördelarna med skogsskadekonto?

  • Du skattar inte för pengarna förrän du tar ut dem från kontot
  • Ofta lägre skatt när inkomsterna fördelas på flera år
  • Endast 15 procent skatt på räntan från kontot

Kontot omfattas av den statliga insättningsgarantin

Kontaktpersoner

SEB Skog och lantbruk

Segmentsansvarig
Joakim Larsson
070-739 10 87
joakim.larsson@seb.se

Anders Lindblom
073-098 78 88
anders.lindblom@seb.se

Regionerna

Region Norr
Johanna Olofsson
070-537 12 76
johanna.olofsson@seb.se

Jörgen Eriksson
073-096 67 63
jorgen.eriksson@seb.se

Region Stockholm City

Mats Axelsson  
070-762 10 60 
mats.axelsson@seb.se

Region Storstockholm
Caroline Skarfors
070-797 43 29    
caroline.skarfors@seb.se

Region Öst
Peter Dahlblom
070-767 69 42 
peter.dahlblom@seb.se

Region Öst – lantbruk
Andreas Karlén
070-739 11 28 
andreas.karlen@seb.se

Region Öst – skog
Jens Rinaldo
070-739 26 54 
jens.rinaldo@seb.se

Region Väst
Carl-Martin Andersson
070-763 50 41 
carl-martin.andersson@seb.se

Camilla Ohlsson
070-749 91 65 
camilla.ohlsson@seb.se

Region Göteborg city
Johan Fredin 
070-5621826 
Johan.Fredin@seb.se   

Region Syd – Regionansvarig
Ann-Sofie Persson-Otrélius
040-667 68 32 
ann-sofie.persson-otrelius@seb.se

Region Syd – Nordvästra Skåne
Anders Persson
042-448 02 93 
anders.x.persson@seb.se

Region Syd – Blekinge/Nordöstra Skåne
Henrik Augustinsson
070-739 34 02 
henrik.augustinsson@seb.se

Region Syd – Sydöstra Skåne
Filip Åkesson
070-462 22 90 
filip.akesson@seb.se

Region Syd – Sydvästra Skåne
Björn Attervall
070-739 19 14 
bjorn.attervall@seb.se

Customer service