Hoppa till sökfunktionen Hoppa till innehållet

Din webbläsare är för gammal. För en bättre och säkrare användarupplevelse rekommenderar vi att du byter webbläsare.

Rekommenderade webbläsare

 

Skogslikvidkonto

Skogslikvidkonto fungerar som ett tillfälligt konto för dig som är enskild näringsidkare och driver skogsbruk i Sverige eller inom EES.

Innan du fastställer årets resultat kan du tillfälligt sätta in skogslikvider och försäkringsersättningar på ett skogslikvidkonto. Du kan fritt disponera pengarna och får högre ränta än på ett vanligt transaktionskonto. Efter årsskiftet och innan du skickar in din deklaration placerar du pengarna på ett vanligt skogskonto eller skogsskadekonto.

Fördelar med skogslikvidkonto

  • Högre ränta än på ett vanligt transaktionskonto
  • Du kan fritt disponera pengarna

Villkor

  • Du får bara ha ett konto per förvärvskälla
  • Vi beskattar räntan enligt normala skatteregler
  • Kontot omfattas av den statliga insättningsgarantin

Kontaktpersoner

Gröna näringar inom SEB

Segmentsansvarig
Joakim Larsson
070-739 10 87
joakim.larsson@seb.se

Anders Lindblom
073-098 78 88
anders.lindblom@seb.se

Regionerna

Region Norr
Johanna Olofsson
070-537 12 76
johanna.olofsson@seb.se

Jörgen Eriksson
073-096 67 63
jorgen.eriksson@seb.se

Region Stockholm 

Mats Axelsson  
070-762 10 60 
mats.axelsson@seb.se

Caroline Skarfors
070-797 43 29    
caroline.skarfors@seb.se

Region Öst
Peter Dahlblom
070-767 69 42 
peter.dahlblom@seb.se

Region Öst – lantbruk
Andreas Karlén
070-739 11 28 
andreas.karlen@seb.se

Region Öst - skog
Jens Rinaldo
070-739 26 54 
jens.rinaldo@seb.se 

Region Öst - Värnamo
Gustav Grahn
070 - 739 39 27
gustav.grahn@seb.se

Region Öst - Jönköping
Maria Lindahl
0704 - 62 20 47
maria.lindahl@seb.se

Region Väst
Carl-Martin Andersson
070-763 50 41 
carl-martin.andersson@seb.se

Region Väst - Dalsland/Värmland
Camilla Ohlsson
070-749 91 65 
camilla.ohlsson@seb.se

Region Väst - Göteborg 
Johan Fredin 
070-5621826 
Johan.Fredin@seb.se   

Region Väst - Halland
Björn Johannesson
073-334 78 82
bjorn.johannesson@seb.se 

Region Väst - Halland
Susanne Wiman
070-777 66 14
susanne.wiman@seb.se

Region Syd - Samordningsansvarig
Mats Persson
070-644 48 81 
mats.x.persson@seb.se

Region Syd - Nordvästra Skåne
Anders Persson
042-448 02 93 
anders.x.persson@seb.se

Region Syd - Nordöstra Skåne
Jörgen Agerbjer
070-247 14 76 
jorgen.agerbjer@seb.se

Region Syd - Sydöstra Skåne
Christine Andersson
070-739 40 06 
christine.andersson@seb.se

Region Syd - Sydvästra Skåne
Filip Åkesson
070-462 22 90 
filip.akesson@seb.se

Björn Attervall
070-739 19 14 
bjorn.attervall@seb.se

Customer service